Află câte mașini au reușit deja să înregistreze moldovenii în prima lună din 2022!

De Pavel   |  16 Februarie, 2022

Distribuie :

Expertul Veaceslav Ioniță informează despre faptul că în 2021 numărul de automobile înregistrate în Moldova a ajuns la 717 mii unități în creștere cu 38,9 mii față de anul 2020. Această cifră este una record pentru fiind cu 30% mai mare decât media pentru ultimii 5 ani.

Merită menționat faptul că în 2017, formal, în Moldova am avut un număr mai mare de mașini înregistrate, însă atunci majoritatea acestora erau cu numere străine, care au fost importate în anii precedenți și au fost înregistrate după ce legislația a permis acest lucru.

Tendință este menținută în continuare și în 2022. Potrivit informațiilor livrate de ASP în prima lună au fost importate 3.760 de automobile, record absolut pentru luna ianuarie. Dintre acestea, 115 mașini sunt noi!

Din păcate, în timp ce numărul de mașini importate crește continuu, infrastructura rutieră din țară este comparabilă cu cea de acum 50 ani, când în Moldova erau înregistrate 15.400 de autoturisme. În rezultat avem în prezent 76 autoturisme la un km de drum la nivel național și 217 autoturisme/km drum în mun. Chișinău. Astfel, densitatea de autoturisme a crescut de 3 ori în ultimii 25 ani.

Ei bine, merită menționat faptul că parțial situația este salvată de automobilele fantomă. Mai exact, din cele 720 mii automobile înregistrate în Moldova, doar 465 mii au polițe de asigurare valabile și respectiv au trecut revizia tehnică perioadică, având dreptul de a circula pe drumurile publice. Restul 255 mii sunt automobile fantomă, înregistrate, însă care stau undeva închise de ani de zile în garaj, părăsite pe marginea străzilor sau ruginesc în curțile blocurilor de locuit.

Fenomenul automobilelor fantomă a luat amploare după anul 2010, odată cu creșterea semnificativă a taxe pentru posesorii de autovehicule. În doar 5 ani taxa anuală pentru cele mai populare automobile a crescut de 11 ori de la 108 lei în 2009 la 1.200 lei în 2015. Drept consecință dacă în 2010 în Moldova erau 80 mii automobile fantomă, atunci în prezent numărul lor a crescut de peste 3 ori până la 252 mii. Multe din ele stau aruncate sau dezmembrate, iar autoritățile publice nu au nici o soluție legală de soluționare a problemei automobilelor fantomă. Anual în Moldova se importă în jur de 35 mii automobile și tot anual 15 mii automobile sunt scoase din uz și nimeni nu cunoaște soarta lor”, a conchis Ioniță.

Recomandate:

Accident fatal pe str. Liviu Deleanu. Un motociclist a decedat la fața locului - Photo
Accidente
Accident fatal pe str. Liviu Deleanu. Un motociclist a decedat la fața locului

Un motociclist a decedat în urma unui accident rutier, care a avut loc pe str. Liviu Deleanu din capitală. Potrivit oamenilor legii, un alt șofer nu s-ar fi asigurat în timp ce efectua man

Inna
Infiniti pregătește trei SUV-uri spectaculoase. De la off-road extrem, la performanțe de circuit - Photo
Noutăți
Infiniti pregătește trei SUV-uri spectaculoase. De la off-road extrem, la performanțe de circuit

Infiniti a publicat primele imagini oficiale cu trei concepte, toate din segmentul SUV, care își vor face debutul mondial la evenimentul Monterey Car Week. Modelele sunt inspirate din actua

Inna
GM și Hyundai unesc forțele. 5 modele noi și un vehicul electric comercial, pregătite pentru 2028 - Photo
Noutăți
GM și Hyundai unesc forțele. 5 modele noi și un vehicul electric comercial, pregătite pentru 2028

General Motors și Hyundai au anunțat un parteneriat strategic de amploare, vizând dezvoltarea a cinci noi vehicule, într-o mișcare menită să reducă costurile de producție și să contracarez

Inna
Probleme la cutia de viteze. Dacia și Renault recheamă peste 155.000 de mașini hibride - Photo
Noutăți
Probleme la cutia de viteze. Dacia și Renault recheamă peste 155.000 de mașini hibride

Dacia și Renault au lansat o amplă campanie de rechemare în service, vizând modele echipate cu motorul hibrid de 1.6 litri, din cauza unei potențiale defecțiuni la cutia de viteze.Sunt

Inna