Ai un automobil înmatriculat în România? Află că tarifele RCA vor creşte în 2017

De Redactor AE   |  14 Decembrie, 2016

Distribuie :

Procurarea de automobile înmatriculate în ţări străine a fost o soluţie (şi continuă să fie) pentru cetăţenii moldoveni care au căutat o alternativă ieftină maşinilor din ţara noastră. Însă încetul cu încetul, această "facilitate" deja nu mai este atât de atractivă.

După bulgari iată că şi România anunţă noi surprize. Ultima vine în forma unor scumpiri de RCA, începând cu luna mai a lui 2017. Potrivit automarket.ro sistemul bonus-malus va avea doar 8 clase începând din primăvara anului viitor, ceea ce va avea ca efect o creştere a poliţelor RCA inclusiv pentru şoferii care nu produc daune.

Luna noiembrie a adus o plafonare a tarifelor RCA pentru o perioadă de 6 luni, însă Ordonanţa de Urgenţă prin care s-au stabilit noile preţuri include câteva noutăţi cu privire la legea RCA care vor intra în vigoare din 19 mai 2017.

Cea mai importantă noutate este că numărul claselor de bonus va fi redus de la 14 la 8, urmând astfel să fie identic cu numărul claselor de malus. Prin urmare, şoferii care nu produc accidente vor beneficia de o reducere de preţ de cel mult 34% faţă de tariful standard, comparativ cu nivelul actual de 50%. Astfel, un şofer care nu va avea daune timp de 4 ani va plăti un RCA mai scump cu 16% decât în prezent.

"Este o modificare fără nicio noimă, impusă de transportatori, care în loc să aducă beneficii consumatorilor aduce, dimpotrivă, dezavantaje. Culmea, sunt penalizaţi tocmai şoferii care nu au daune", afirmă Cristian Muntean, preşedintele organizaţiei care reprezintă interesele service-urilor auto, pentru publicaţia Profit.

Decizia va afecta practic numeroşi şoferi, în condiţiile în care doar 7% dintre cei 5 milioane de şoferi asiguraţi produc daune pe parcursul unui an.

Pe de altă parte, noua lege spune că şoferii care produc daune cu vătămări corporale vor coborî cu 6 clase de malus, ceea ce echivalează cu o creştere a RCA-ului cu circa 80%. În plus, scăderea claselor de bonus-malus va avea ca efect şi imposibilitatea de a aplica acest sistem în cazul asigurărilor RCA pe o lună. Totuşi, toate aceste modificări ar putea fi anulate până la intrarea acestora în vigoare.

Recomandate:

Lotus lansează cel mai extrem Emira de până acum: 420 CP, 300 km/h și plafon detașabil inspirat din Esprit - Photo
Noutăți
Lotus lansează cel mai extrem Emira de până acum: 420 CP, 300 km/h și plafon detașabil inspirat din Esprit

Constructorul britanic a lansat cea mai radicală versiune a coupe-ului său sport. Cu mai multă putere, masă redusă și un sprint demn de supercaruri, noul Lotus Emira 420 Sport promite să redefinească

Inna
Activitatea PTF Leova–Bumbăta va fi temporar sistată. Măsura va fi aplicată astăzi, 27 mai - Photo
Sociale
Activitatea PTF Leova–Bumbăta va fi temporar sistată. Măsura va fi aplicată astăzi, 27 mai

Activitatea PTF Leova–Bumbăta va fi temporar sistată. Potrivit Poliției de Frontieră, măsura va fi aplicată între orele 13:00 și 14:30. Decizia a fost luată ca urmare a scăde

Inna
Șoferul vinovat de accidentul în care au murit un copil de 10 luni și tatăl său, condamnat la închisoare - Photo
Accidente
Șoferul vinovat de accidentul în care au murit un copil de 10 luni și tatăl său, condamnat la închisoare

Instanța a pronunțat sentința în cazul impactului soldat cu două decese. Șoferul responsabil de producerea tragediei a primit pedeapsă cu executare și va achita despăgubiri de milioane de lei fa

Inna