BMW a prezentat versiuni alungite pentru X1 și iX1, care vor fi disponibile pe piața din China

De Inna   |  19 Aprilie, 2023

Distribuie :

În cadrul Salonului Auto de la Shanghai, BMW a prezentat versiuni alungite pentru SUV-urile X1 și iX1, dedicate pentru piața din China. Caroseria noilor versiuni este mai lungă cu 116 milimetri, în timp ce ampatamentul a crescut cu 110 milimetri. 

Odată cu modificarea dimensiunilor, interiorul versiunilor noi a devenit mai spațios, în special pentru pasagerii din spate. De asemenea, au obținut dimensiuni noi portierele și plafonul panoramic. Din punct de vedere al motorizărilor, noul X1 primește un benzinar de 1.5 litri volum, în 3 cilindri, capabil să ofere 156 CP. De asemenea, clienții pot opta și pentru un motor de 2.0 litri, în 4 cilindri, care oferă 204 CP. 

x
x
x
x
x
x

Pe lista de dotări se includ farurile LED, plafon panoramic, jante de 18 inch, scaune îmbrăcate în piele Veganza, volan de asemenea îmbrăcat în piele și elemente de decor finisate în negru lucios. Cu siguranță că din ofertă face parte și instrumentarul digital de 10.25 inch, și un sistem multimedia cu ecran de 10.7 inch.

Despre versiunea electrică însă nu avem prea multe detalii. Constructorul bavarez spune că noul iX1 primește câteva elemente specifice pieței din China pe partea digitală, un sistem de tracțiune integrală antrenat de două motoare și o grilă de cristal sculptată. 

x
x
x
x
x
x

După cum spuneam, versiunile alungite vor fi disponibile pe piața din China. Prețul pentru versiunea alungită a lui X1 pornește de la 38.200 de euro.  

Recomandate:

Importurile de carburanți în Moldova au crescut. Piața este dominată de combustibilul din România - Photo
Sociale
Importurile de carburanți în Moldova au crescut. Piața este dominată de combustibilul din România

În primele șase luni ale anului curent, Republica Moldova a importat 453.122 tone de produse petroliere (motorină, benzină și gaz lichefiat), marcând o creștere de aproximativ 5.6% față de

Inna
Poliția din Portugalia și-a luat în dotare un Ferrari 488 GTB confiscat dintr-un dosar de trafic de droguri - Photo
Noutăți
Poliția din Portugalia și-a luat în dotare un Ferrari 488 GTB confiscat dintr-un dosar de trafic de droguri

Flota Poliției de Securitate Publică (PSP) din Portugalia s-a îmbogățit cu un Ferrari 488 GTB, în urma unei confiscări realizate într-un dosar de trafic de droguri. Bolidul, eva

Inna
BMW pregătește un SUV off-road de mari dimensiuni pentru a concura cu Mercedes G-Class și Land Rover Defender - Photo
Noutăți
BMW pregătește un SUV off-road de mari dimensiuni pentru a concura cu Mercedes G-Class și Land Rover Defender

BMW se pregătește să pătrundă într-o zonă mai puțin explorată de brand până acum: segmentul SUV-urilor off-road veritabile. PotrivitBMW pregătește un SUV off-road de mari dimensiuni pentru

Inna
Trei copii minori au rămas fără părinți, după ce un Mercedes a provocat un grav accident rutier - Photo
Accidente
Trei copii minori au rămas fără părinți, după ce un Mercedes a provocat un grav accident rutier

Două persoane au decedat ieri, în urma unui grav accident rutier provocat de un Mercedes. Potrivit oamenilor legii, accidentul a avut loc în satul Burlăceni, raionul Cahul. Din pr

Inna
Hyundai pregătește un nou model electric. Va fi un rival pentru Renault 4 E-Tech - Photo
Noutăți
Hyundai pregătește un nou model electric. Va fi un rival pentru Renault 4 E-Tech

Hyundai dezvoltă un nou model electric de dimensiuni mici, care va rivaliza cu Renault 4 E-Tech. Noul model va fi prezentat în cadrul Salonului Auto de la Munchen și ar putea fi botezat Ioniq 2.

Inna