(FOTO) În sfârșit, starea podurilor din Chișinău a ajuns în vizorul autorităților municipale!

De Pavel   |  29 Iunie, 2020

Distribuie :

Redacția AutoExpert a scris de mai multe ori despre starea deplorabilă a podurile din capitală, care în orice moment s-ar putea prăbuși împreună cu șoferii ce se deplasează pe ele, care anual achită impozite pentru repararea acestora.

În sfârșit, se pare că autoritățile au observat această problemă evidentă și informează că o comisie municipală evaluează în prezent situația podurilor din oraș, pentru a stabili măsurile ce urmează a fi luate în vederea îmbunătățirii stării de lucruri pe acest subiect.

O ședință cu specialiști din cadrul Primăriei și experți de profil a avut loc săptămâna trecută, iar experții au atenționat autoritățile locale despre faptul că amplasarea obiectivelor de reclamă pe poduri este interzisă. De, asemenea, prezintă pericol și spălătoriile auto amplasate sub respectivele construcții. Informații în acest sens au fost prezentate de viceprimarul Ilie Ceban, luni, în cadrul ședinței operative a serviciilor municipale.

În context, Ilie Ceban, a solicitat preturilor de sector și Direcției generale arhitectură, urbanism și relații funciare să examineze temeiul amplasării spălătoriilor sub poduri și să întreprindă măsuri pentru evacuarea acestora. „Aceste obiective crează condiții pentru deteriorarea stării podurilor, prin umezeala care persistă ca rezultat a activității respectivilor agenți economici", a spus viceprimarul.

La fel, Ilie Ceban a promis că autoritățile urmează să întreprindă măsuri urgente în acest sens și în mod tradițional a ținut să sublinieze că situația a degradat din cauza lipsei de atitudine din partea administrațiilor anterioare.  

x
x
x
x
x
x

 

Recomandate:

Volkswagen atinge pragul de 1 milion de masini electrice produse, cu un ID.3 GTX Performance - Photo
Noutăți
Volkswagen atinge pragul de 1 milion de masini electrice produse, cu un ID.3 GTX Performance

 Volkswagen a atins o etapă majoră în tranziția sa către mobilitatea electrică: producerea mașinii electrice cu numărul un milion. Exemplarul care a marcat acest moment este un Volkswag

Inna
Volvo planifică să producă un nou SUV electric în SUA, pentru a evita taxele impuse de Trump - Photo
Noutăți
Volvo planifică să producă un nou SUV electric în SUA, pentru a evita taxele impuse de Trump

 Volvo ia în considerare extinderea producției de vehicule în Statele Unite prin introducerea unui SUV cu propulsie electrificată, care ar putea fi XC60 sau XC90, la uzina din Rid

Inna
Viitorul BMW M3 va avea și versiune pe benzină, alături de cea electrica - Photo
Noutăți
Viitorul BMW M3 va avea și versiune pe benzină, alături de cea electrica

BMW pregătește o nouă generație pentru modelul de performanță M3, care va fi disponibil în două variante: una electrică de ultimă generație și una echipată cu motor termic. Deși specificațiile o

Inna
Porsche ar putea renunța la mașinile electrice în China pe fondul scăderii dramatice a vânzărilor - Photo
Noutăți
Porsche ar putea renunța la mașinile electrice în China pe fondul scăderii dramatice a vânzărilor

Porsche analizează serios posibilitatea de a opri comercializarea modelelor sale electrice în China, ca urmare a unui declin puternic al vânzărilor în această piață strategică.

Inna
(FOTO) Aston Martin DBX S debutează cu 717 CP și modificări aerodinamice spectaculoase - Photo
Noutăți
(FOTO) Aston Martin DBX S debutează cu 717 CP și modificări aerodinamice spectaculoase

Aston Martin ridică din nou ștacheta în segmentul SUV-urilor de lux, prezentând oficial noul DBX S, o versiune îmbunătățită care duce performanța modelului DBX la un nou nivel. Acest

Inna
Aston Martin limitează exporturile către SUA din cauza taxelor vamale - Photo
Noutăți
Aston Martin limitează exporturile către SUA din cauza taxelor vamale

 Aston Martin a anunțat o reducere temporară a exporturilor de vehicule către Statele Unite, ca reacție directă la noile taxe vamale de 25% impuse de administrația americană.Constructorul

Inna