30 de ani de Opel Corsa!

De AutoExpert   |  5 Septembrie, 2012

Distribuie :

30 de ani de Opel Corsa!

Era ziua de 30 august 1982. Opel trebuia sa replice concurentei cu un model pe masura, pe un segment pe care nu avea in acel moment niciun reprezentant: Kadettul D avea aproape 4 metri, in timp ce noul Corsa avea 3.62 metri. Motivul era simplu: tot mai multi occidentali doreau masini mici, pe care sa nu dea prea multi bani si cu care sa se poata descurca bine in traficul aglomerat din orase.

4 generatii de Corsa mai tarziu, micuta masina urbana este cel mai bine vandut model din istoria marcii Opel. In afara de cele circa 12 milioane de exemplare produse, au mai fost create si alte modele GM derivate, care s-au vandut in circa 8 milioane de exemplare. Un model cu valente globale, asadar.

Cat de important este acum Corsa pentru Opel? Foarte. Modelul are o cota de 28% din vanzarile totale Opel/Vauxhall, cu putin sub cele 30% ale lui Astra. In plus, din 2008 incoace, varianta cu trei usi a lui Corsa a fost permanent pe locul intai in Europa de Vest in segmentul sau (hatchback-uri de clasa B cu 3 usi), cu o cota de piata de 18% - o realizare fantastica avand in vedere concurenta acerba.

Chiar si luand in considerare si versiunea in cinci usi, Corsa ocupa locul 3 in segmentul B, cu o cota de piata de peste 10% in Europa de Vest, fiind al doilea cel mai bine vandut astfel de autovehicul din Germania, Marea Britanie si Belgia.

Daca pe vremuri masina oferea doar un confort de baza, treptat a reusit sa se impuna printr-un echilibru foarte bun intre pretul relativ mai mic decat al celorlalte automobile germane si dotarile decente de confort si siguranta. Putem spune ca a de venit treptat adevarata masina a poporului produsa in Germania, mulata pe o filosofie pur nemteasca, a lucrului bine facut, durabil si accesibil. Problemele de fiabilitate au fost reduse mult in ultimii ani, iar calitatea interiorului a crescut. Azi, poti traversa linistit Europa de la un capat la altul la volanul unei Corsa, fara a obosi sau a te stresa cumva ca te afli la volanul unei masini de oras.

Ultima generatie de Opel Corsa a pornit cu stangul din punct de vedere tehnic, dar nemtii au luat rapid masuri, astfel incat Corsa a trecut printr-o serie de actualizari mecanice si vizuale, dar si in ceea ce priveste dotarile. Exact acesta este motivul pentru care ea isi mentine pozitia pe piata de atata vreme. Printre dotarile interesante, specifice Corsei, enumeram volanul incalzit, suportul pentru biciclete FlexFix, farurile adaptive, asistenta la pornirea in rampa, dar mai ales motorizarile ecologice si sistemele de reducere a consumului de carburant. Toate astea, pe o masina de clasa B.

Interesant este si faptul ca Opel nu insista pe tehnologii inutile dar scumpe, ceea ce ii permite sa mentina masina intr-o zona relativ accesibila, pe fondul scumpirii accentuate a masinilor din clasa B. E si asta un mod de a sarbatori discret aniversarea a 150 de existenta a unei companii care a stat intotdeauna sub filosofia lucrului nemtesc bine facut si abordabil.

Recomandate:

Importuri masive de carburanți, dar rezerve limitate. Pentru câte zile mai are Moldova combustibil - Photo
Sociale
Importuri masive de carburanți, dar rezerve limitate. Pentru câte zile mai are Moldova combustibil

În plin context al scumpirilor și incertitudinilor energetice, Republica Moldova își completează stocurile de carburanți. Totuși, cifrele arată o realitate îngrijorătoare: rezervele

Inna
20 de euro pe lună pentru combustibil. Bulgaria vine cu ajutor pentru cetățeni în plină criză - Photo
Sociale
20 de euro pe lună pentru combustibil. Bulgaria vine cu ajutor pentru cetățeni în plină criză

Pe fondul scumpirilor accelerate la carburanți, Bulgaria introduce un mecanism de sprijin financiar pentru populație. Însă ajutorul nu este pentru toată lumea și vine cu condiții stricte.Aut

Inna
Final neașteptat pentru Afeela. Honda și Sony pun pe stop proiectul electric înainte de lansare - Photo
Noutăți
Final neașteptat pentru Afeela. Honda și Sony pun pe stop proiectul electric înainte de lansare

Unul dintre cele mai ambițioase parteneriate din industria auto-tech se oprește brusc: Honda și Sony renunță la modelele electrice Afeela, chiar înainte ca primul model să ajungă pe piață.Ho

Inna
Volkswagen, între auto și armată. Producătorul inițiază negocieri pentru producție militară în Germania - Photo
Noutăți
Volkswagen, între auto și armată. Producătorul inițiază negocieri pentru producție militară în Germania

Volkswagen ar putea face un pas neașteptat dincolo de industria auto. Pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu, constructorul german analizează posibilitatea unui parteneriat militar, însă pl

Inna
„Zbura” cu 200 km/h pe viaduct. Un tânăr de 20 de ani, sancționat pentru comportament agresiv în trafic - Photo
Sociale
„Zbura” cu 200 km/h pe viaduct. Un tânăr de 20 de ani, sancționat pentru comportament agresiv în trafic

Un tânăr, după ce s-a lăudat pe rețele că trece podul de pe bd. Dacia cu 200 km/h, a fost identificat și sancționat de oamenii legii. Tânărul este originar din Ungheni și are 20 de ani.&nb

Inna
Poți achita vinieta și prin EVO. În aplicație a fost integrat un serviciu nou - Photo
Noutăți
Poți achita vinieta și prin EVO. În aplicație a fost integrat un serviciu nou

Achitarea vinietei poate fi acum efectuată și prin intermediul aplicației EVO. Administrația Națională a Drumurilor anunță despre integrarea serviciului de achitare pe platforma guvernamentală. 

Inna