Audi prezintă interiorul lui A3

De AutoExpert   |  11 Ianuarie, 2012

Distribuie :

Audi prezintă interiorul lui A3

Într-o manieră similară celei în care General Motors a folosit prezentarea noul sistem de infotainment CUE din octombrie pentru a dezvălui planșa de bord a Cadillac-ului XTS Black, Audi a făcut o previzualizare a interiorului viitorului Audi A3 în cadrul Consumer Electronics Show (CES) desfășurat la Las Vegas, prin care și-a expus tehnologiile curente și proiectele viitoare.

Vom reveni la echipamentele hi-tech mai târziu, dar acum ne vom concentra la designul bordului, care își va face loc pe toate variantele următorului A3, incluzând aici hatch-ul cu trei portiere, Sportback-ul în cinci uși, un sedan cu patru portiere și cabrioletul cu două uși.

Liniile planșei de bord sunt în conformitate cu stilul Audi, având influențe de la modelul de clasă mini A1, dar cu inserții suplimentare din aluminiu, plus un tablou de bord și o consolă centrală cu dimensiuni majorate. Cea din urmă este acum ușor orientată spre postul de conducere, având un design mai aerisit, cu un panou de control al climatizării complet reproiectat. În plus, tunelul median este poziționat considerabil mai sus, în stilul modelelor din clasele superioare, ceea ce reprezintă o premieră în clasa din care face parte A3.

Această dimensionare a tunelului median are însă o motivație practică. Pe lângă numeroasele caracteristici ale noului A3, există o frână de staționare electro-mecanică și o nouă generație a sistemului de infotainment MMI, ambele poziționate pe această prelungire a consolei centrale, între locurile frontale. Componenta centrală a sistemului MMI este un controler rotativ cu funcție touch care combină în premiră funcționalitățile unui touch-pad și a unei rotițe derulante într-un sigur device. Audi menționează că suprafața senzitivă de pe acest controler poate înregistra diverse gesturi – inclusiv caractere – trasate cu degetul.

Tot în componența terminalului ce controleză MMI-ul intră două joystick-uri unidirecționale, care accesează direct cele mai importante secțiuni din câmpurile Telefon/Navigație respectiv Media/Radio, completate de tastele Menu și Back.

Interfața sistemului MMI a fost și ea revizuită, afișajul făcându-se pe un nou display LED cu diagonală de 7 inch și rezoluție de 800 x 480 pixeli, capabil de grafică 3D. Tot în stilul Audi, acesta pivotează în porțiunea superioară a planșei de bord, deasupra consolei centrale.

Încă o noutate vine de la Audi Phone Box, un sistem prin care se poate conecta orice model de telefon mobil la car-kit-ul integrat al mașinii.

O propunere interesantă o reprezintă conceptul multi head-up display (HUD), prin care toți patru ocupanții din mașină vor avea propriul HUD proiectat pe parbrizul mașinii, chiar dacă nu suntem prea siguri cum va funcționa din perspectiva siguranței (doar dacă nu vor reuși cumva să ascundă de ochii celui de la volan toate celelalte informații).

În ceea ce privește mașina propriu-zisă, noul Audi A3 va fi prezentat cel mai devreme în martie, la Salonul Auto de la Geneva. Ținând cont că actuala generație a fost lansată în 2003 și a trecut prin două facelift-uri în 2005 și 2009, ceasul deja ticăie în defavoarea celor de la Audi. O singură dorință am avea: Păstrați RS3 Sportback!

Recomandate:

Problemă neașteptată pentru Rolls-Royce. SUV-ul Cullinan, rechemat din cauza unei piese slăbite - Photo
Noutăți
Problemă neașteptată pentru Rolls-Royce. SUV-ul Cullinan, rechemat din cauza unei piese slăbite

Un simplu zgomot suspect descoperit în timpul unui test drive, a dus la o situație rară pentru segmentul ultra-lux: peste 100 de SUV-uri Rolls-Royce Cullinan au fost chemate urgent în serv

Inna
Accident nocturn la Chișinău. Un Samsung s-a tamponat cu un Maserati, unul dintre șoferi a ajuns la spital - Photo
Accidente
Accident nocturn la Chișinău. Un Samsung s-a tamponat cu un Maserati, unul dintre șoferi a ajuns la spital

Șoferul unui Samsung, de 21 de ani, a ajuns la spital după ce a suferit un impact cu un Maserati. Accidentul a avut loc pe strada Studenților, din capitală. Potrivit oamenilor legii, în

Inna
Mercedes-AMG readuce Black Series. Primele imagini cu viitorul Mercedes-AMG GT Black Series au fost dezvăluite - Photo
Noutăți
Mercedes-AMG readuce Black Series. Primele imagini cu viitorul Mercedes-AMG GT Black Series au fost dezvăluite

După o perioadă de pauză, una dintre cele mai radicale denumiri din portofoliul Mercedes-AMG revine în forță. Primele cadre oficiale cu noul Mercedes-AMG GT Black Series confirmă un model pregăt

Inna
Alertă în grupul Volkswagen. Zeci de mii de mașini electrice sunt chemate în service din cauza problemelor la baterie - Photo
Noutăți
Alertă în grupul Volkswagen. Zeci de mii de mașini electrice sunt chemate în service din cauza problemelor la baterie

O potențială defecțiune la sistemul de baterii provoacă o amplă campanie de rechemare în Europa. Aproximativ 100.000 de modele electrice ale grupului Volkswagen sunt vizate, iar intervenții

Inna
(FOTO/VIDEO) Noul Mercedes-Maybach S-Class redefinește luxul pe patru roți - Photo
Noutăți
(FOTO/VIDEO) Noul Mercedes-Maybach S-Class redefinește luxul pe patru roți

Eleganță fără compromisuri, tehnologie discret integrată și un nivel de confort comparabil cu cel al unui lounge privat. Este despre noul Mercedes-Maybach S-Class, care ridică standardele segmentului

Inna
Industria auto globală se schimbă. China devine lider global la vânzări și depășește Japonia - Photo
Noutăți
Industria auto globală se schimbă. China devine lider global la vânzări și depășește Japonia

Pentru prima dată în ultimele decenii, centrul de greutate al industriei auto mondiale se mută decisiv. China devine lider global la vânzări, depășind Japonia și confirmând ascensiun

Inna
Peste 400 de anvelope uzate, scoase din râul Bâc. Ce spun autoritățile - Photo
Sociale
Peste 400 de anvelope uzate, scoase din râul Bâc. Ce spun autoritățile

Peste 400 de anvelope uzate au fost scoase din râul Bâc. Asociația de gospodărire a spațiilor verzi menționează că aceste deșeuri aruncate ilegal reprezintă o formă gravă de poluare, trans

Inna