Începând cu 2024, Volkswagen va comercializa doar mașini electrice în Norvegia

De Inna   |  23 August, 2022

Distribuie :

Constructorul german de automobile anunță decizia de a comercializa doar vehicule electrice în Norvegia, începând cu 2024. Se întâmplă în contextul în care țara scandinavă este cea mai importantă piață pentru automobile cu zero emisii. 

În pofida faptului că Norvegia este una dintre cele mai mari exportatori de petrol din lume, mașinile cu zero emisii sunt primordiale acolo. În această ordine de idei, Volkswagen decide că mașinile sale dotate cu motoare termice, inclusiv cele hibride, mai mult nu vor fi disponibile în țara scandinavă din 1 ianuarie 2024. 

Șoferii care optează pentru mașini electrice în Norvegia, sunt exceptați de taxele auto și primesc subvenții. De asemenea aceștia pot circula legal pe benzile destinate autobuzelor sau taxiurilor. În prima jumătate a anului, cel mai vândut model în țara scandinavă a fost Tesla Model Y, după care a urmat Volkswagen ID 4 și Skoda Enyaq iV. 

Recomandate:

„Zbura” cu 200 km/h pe viaduct. Un tânăr de 20 de ani, sancționat pentru comportament agresiv în trafic - Photo
Sociale
„Zbura” cu 200 km/h pe viaduct. Un tânăr de 20 de ani, sancționat pentru comportament agresiv în trafic

Un tânăr, după ce s-a lăudat pe rețele că trece podul de pe bd. Dacia cu 200 km/h, a fost identificat și sancționat de oamenii legii. Tânărul este originar din Ungheni și are 20 de ani.&nb

Inna
Importuri masive de carburanți, dar rezerve limitate. Pentru câte zile mai are Moldova combustibil - Photo
Sociale
Importuri masive de carburanți, dar rezerve limitate. Pentru câte zile mai are Moldova combustibil

În plin context al scumpirilor și incertitudinilor energetice, Republica Moldova își completează stocurile de carburanți. Totuși, cifrele arată o realitate îngrijorătoare: rezervele

Inna