Lotus a prezentat noul Emira GT4, model care va fi destinat pentru competiții

De Inna   |  6 Mai, 2022

Distribuie :

Lotus și-a prezentat noul automobil destinat competițiilor. Debutul a fost unul feeric, care a avut loc pe circuitul de teste Hethel.

Supercarul a fost numit Emira GT4. Sub capotă, acesta găzduiește un propulsor V6 de 3.5 litri volum, care a fost preluat de la Toyota. Motorul dezvoltă 400 CP la 7.200 rpm. Transmisia este una secvențială cu șase trepte, care apropo a fost semnată de către cei de la Xtrac. 

x
x
x
x
x
x

Pe suspensie, producătorul a optat pentru componente de la Ohlins, iar sistemul de frânare dedicat integrează un modul ABS realizat de Bosch. Trebuie să menționăm că Lotus Emira GT4 este primul model realizat de noua divizie Lotus Advanced Performance.

Producătorul afirmă că pentru primul an, toată producția a fost deja epuizată, se întâmplă în contextul în care un singur exemplar are prețul de 165.000 de lire. 

Recomandate:

Escrocherie de peste un milion de lei: un tânăr de 19 ani, condamnat la închisoare pentru schema „ruda implicată în accident” - Photo
Sociale
Escrocherie de peste un milion de lei: un tânăr de 19 ani, condamnat la închisoare pentru schema „ruda implicată în accident”

Un tânăr în vârstă de 19 ani a fost condamnat la 10 ani de închisoare, după ce a fost găsit vinovat de comiterea mai multor fapte de escrocherie prin aplicarea schemei inf

Inna
(VIDEO) Renato Usatîi și-a accidentat Rolls-Royce-ul. Ar fi pierdut controlul asupra volanului, din cauza neatenției - Photo
Sociale
(VIDEO) Renato Usatîi și-a accidentat Rolls-Royce-ul. Ar fi pierdut controlul asupra volanului, din cauza neatenției

Renato Usatîi, liderul Partidului Nostru, și-a accidentat automobilul de lux pe o autostradă din Ungaria. Politicianul a distribuit informația pe rețelele de socializare și a recunoscut că accid

Inna