Nokian lansează primele anvelope inteligente! Acestea vor furniza parametrii de exploatare direct pe smartphone

De Sergiu   |  10 Septembrie, 2020

Distribuie :

Iată punctul de cotitură în tehnologia anvelopelor după care acestea nu vor mai fi considerate simple consumabile ci părți proactive ale automobilului. Compania finlandeză Nokian Tyres a dat în sfârșit startul comercializării anvelopelor inteligente, ce vor oferi informații în ce privește presiunea și temperatura pneului direct pe smartphone.

Adoptarea tehnologiei digitale în anvelope  îmbunătățește senzația la volan și oferă în același timp un plus de siguranță. Pentru prima dată noile modele, numite Intuitu au fost prezentate în toamna lui 2019, iar la nici un an, acestea se comercializează deja în Finlanda. Producătorul va diversifica treptat gama de versiuni oferită, la moment fiind disponibile anvelope pentru vehicule de mare tonaj și agricole, iar în viitorul apropiat și pentru autoturisme.

Potrivit oficialilor din cadrul companiei, ”clienții au fost foarte entuziasmați când au aflat că vor putea primi date în timp real, fără a fi necesară configurarea preventivă a acestora”. Accesul la informație se realizează prin intermediul unei aplicații speciale, care odată instalată în smartphone va prezenta dinamica parametrilor anvelopei către toți utilizatorii înscriși. Totul e posibil grație unor traductori de nici 10 grame instalați în interior, ce transmite constant și autonom date.

Proiectanții susțin că această tehnologie este abia la începuturi și aceștia încă nu au explorat întregul potențial oferit de Intuitu. Primii clienți susțin că vânzoleala cu manometrele este deja de domeniul trecutului pentru ei; acum aceștia pot vizualiza situația reală la un click distanță.

Finlandezii doresc deja să se extindă pe mai multe piețe și sunt optimiști: din spusele lor, tehnologia va deveni în scurt timp foarte populară printre companiile cu flote mari de vehicule, iar obținerea datelor în regim electronic va economisi timp util înainte de a se porni la drum.

x
x
x
x

 

Recomandate:

Uniunea Europeană renunță la planul de a interzice mașinile cu motoare termice din 2035 - Photo
Noutăți
Uniunea Europeană renunță la planul de a interzice mașinile cu motoare termice din 2035

După luni de presiuni intense din partea industriei auto și a mai multor state membre, Uniunea Europeană pare să fi schimbat direcția în privința viitorului mobilității. Planul care prevedea eli

Inna
Un ucrainean s-a ales cu dosar penal la frontiera germană, după ce a încercat să introducă ilegal un Porsche - Photo
Sociale
Un ucrainean s-a ales cu dosar penal la frontiera germană, după ce a încercat să introducă ilegal un Porsche

Un transport aparent obișnuit s-a transformat într-un incident costisitor pentru un șofer ucrainean, după ce autoritățile vamale din Germania au oprit un Porsche Panamera e-Hybrid aflat pe o pla

Inna