Oficial! Rușii planifică să reînvie Pobeda și Volga!

De Inna   |  20 Iunie, 2022

Distribuie :

Șeful Ministerului Industriei și Comerțului al Federației Ruse, Denis Manturov a declarat că în Rusia ar putea fi reînviate automobilele Volga și Pobeda. Totodată, s-a stipulat că construcția acestora s-ar putea desfășura în locații diferite. 

Începând cu anul 2009, GAZ deține marca Pobeda până la momentul actual. Totuși, încă nu se cunoaște un termen exact când ar putea fi lansată producția celor două mărci. Se stipulează că rușii ar fi la etapa de convorbiri cu producători auto internaționali, care ar putea rămâne cointeresați de proiect. 

Ca fapt divers, GAZ intenționa în 2020 să folosească denumirea Pobeda pentru un autobuz cu podea joasă, bazat pe GAZelle Next. Totuși, într-un final oficialii au renunţat la idee în favoarea GAZelle City.

Recomandate:

Apple lansează CarPlay Ultra. Noul sistem multimedia auto ajunge pe modelele Aston Martin - Photo
Noutăți
Apple lansează CarPlay Ultra. Noul sistem multimedia auto ajunge pe modelele Aston Martin

Apple a prezentat oficial CarPlay Ultra, o versiune complet nouă a sistemului său multimedia pentru automobile. Comparativ cu varianta clasică de CarPlay, această iterație oferă o integrare extin

Inna