Prototipul viitorului BMW M5 F90 a fost surprins pe Nurburgring! (VIDEO)

De Redactor AE   |  4 Aprilie, 2016

Distribuie :

Cum Mercedes-AMG E63 este pe cale să fie prezentat foarte curând şi va pretinde la supremaţia în segmentul sedanurilor premium super-sport, BMW are toate motivele pentru a se grăbi cu testarea şi lansarea principalului său rival, modelul M5. Iar de curând, acesta a fost văzut pe circuitul de la Nurburgring unde "alerga" cu acceleratorul la podea.

Aşa cum mizele cresc, iar numărul cailor putere este la fel în creştere, devine din ce în ce mai greu să construieşti un automobil rapid, cu sute de CP livraţi doar punţii spate. Se ştie că Mercedes va opta pentru un sistem de tracţiune integrală în cazul noului său E63, iar acest lucru ar însemna că şi BMW M5 va trebui să adopte aceeaşi formulă. Cel puţin sub capotă, ambele sedanuri vor găzdui câte un V8 (4.0 pentru MB şi 4.4 litri pentru BMW).

Acesta ar putea deveni primul BMW M5 din istoria producătorului bavarez de automobile, echipat cu tracţiune integrală xDrive, tehnologie care urmează a fi împrumutată de la fratele mai mare BMW X5 M. Doar că, filmarea surprinsă pe Iadul Verde relevă o cu totul altă realitate. Fie sistemul AWD pe BMW nu este complet funcţional, fie, s-a renunţat în genere la el, aşa cum maşina denotă un comportament apropiat mai degrabă de sportcarurile cu tracţiune pe puntea spate!

La această oră însă, sunt cunoscute prea puţine detalii pentru a ne face o concluzie. Tot ce vă putem spune este faptul că M5-ul în caroseria F90 va avea peste 600 de cai putere şi că ar trebui să fie mai rapid decât concurenţa, asta dacă bavarezii încă vor să se menţină în top!

Recomandate:

Fostul șef Ferrari atacă dur primul model electric al mărcii. „Sper că măcar vor scoate căluțul cabrat de pe acea mașină” - Photo
Noutăți
Fostul șef Ferrari atacă dur primul model electric al mărcii. „Sper că măcar vor scoate căluțul cabrat de pe acea mașină”

Debutul primului Ferrari electric din istorie continuă să provoace controverse. După reacțiile împărțite privind designul noului Luce, unul dintre cei mai influenți oameni din istoria constructo

Inna
Șoferul vinovat de accidentul în care au murit un copil de 10 luni și tatăl său, condamnat la închisoare - Photo
Accidente
Șoferul vinovat de accidentul în care au murit un copil de 10 luni și tatăl său, condamnat la închisoare

Instanța a pronunțat sentința în cazul impactului soldat cu două decese. Șoferul responsabil de producerea tragediei a primit pedeapsă cu executare și va achita despăgubiri de milioane de lei fa

Inna
Activitatea PTF Leova–Bumbăta va fi temporar sistată. Măsura va fi aplicată astăzi, 27 mai - Photo
Sociale
Activitatea PTF Leova–Bumbăta va fi temporar sistată. Măsura va fi aplicată astăzi, 27 mai

Activitatea PTF Leova–Bumbăta va fi temporar sistată. Potrivit Poliției de Frontieră, măsura va fi aplicată între orele 13:00 și 14:30. Decizia a fost luată ca urmare a scăde

Inna
Lotus lansează cel mai extrem Emira de până acum: 420 CP, 300 km/h și plafon detașabil inspirat din Esprit - Photo
Noutăți
Lotus lansează cel mai extrem Emira de până acum: 420 CP, 300 km/h și plafon detașabil inspirat din Esprit

Constructorul britanic a lansat cea mai radicală versiune a coupe-ului său sport. Cu mai multă putere, masă redusă și un sprint demn de supercaruri, noul Lotus Emira 420 Sport promite să redefinească

Inna