iTaxi a fost cumpărată de o companie românească! Ne așteaptă îmbunătățiri în serviciul de transport călători?

De Redactor AE   |  24 August, 2020

Distribuie :

Cel mai mare serviciu de rezervări online de taxi din Moldova, compania iTaxi a fost achiziționată de o companie străină. Citylink, noul acționar este noul proprietar. 

Se pare că și până acum, cele două companii (din Moldova și din România) aveau acționari comuni, în persoanele lui Igor Grosu și Călin Fusu, scrie bizlaw.md cu trimitere la sursa profit.ro. 

”Este normal pentru Citylink nu doar să-și crească amprenta serviciilor în România, prin intermediul zonelor de carsharing și bikesharing, ci să se extindă și dincolo de granițe și să achiziționeze un alt lider tehnologic - itaxi, prima platformă de mobilitate inteligentă Moldova, activă și în Ucraina, cu un palmares demonstrat de inovație și încredere, încă din 2012”, a declarat Igor Grosu, CEO, Citylink.

Tranzacția este primul pas din strategia de extindere regională a Citylink și reprezintă o bază fermă de acțiune în marile orașe ale Moldovei, precum și în Odessa, Ucraina. Cum ar putea influența această fuziune călătorii moldoveni? Cel mai probabil că vom asista la o îmbunătățire a calității prestării serviciilor și includerea de noi tehnologii. 

 

Recomandate:

Noul Jeep Compass: primele imagini neoficiale și detalii despre producție și design - Photo
Noutăți
Noul Jeep Compass: primele imagini neoficiale și detalii despre producție și design

Primele imagini cu noua generație Jeep Compass au fost deja difuzate online, iar sursa pare a fi o publicație auto din Brazilia. Deși producătorul american nu a publicat încă imagini oficiale co

Inna
Ford Mustang GTD urcă în topul celor mai rapide mașini de serie pe Nurburgring, cu un nou record - Photo
Noutăți
Ford Mustang GTD urcă în topul celor mai rapide mașini de serie pe Nurburgring, cu un nou record

Ford a reușit din nou să impresioneze lumea auto, după ce Mustang GTD a stabilit un nou timp de referință pe legendarul circuit Nurburgring. După ce anterior a devenit primul producător american

Inna
Accident mortal la Ialoveni: Bărbat de 67 de ani, lovit de un BMW condus de un tânăr de 18 ani - Photo
Accidente
Accident mortal la Ialoveni: Bărbat de 67 de ani, lovit de un BMW condus de un tânăr de 18 ani

Poliția din Ialoveni investighează un grav accident rutier produs în seara zilei de ieri, în orașul Ialoveni. Potrivit datelor preliminare, un BMW, condus de un tânăr în v&acir

Inna