Opel Astra 2012

De AutoExpert   |  26 Iulie, 2012

Distribuie :

Opel Astra 2012

Este vorba despre motorul diesel lansat la începutul lui 2012, deja prezent pe Opel Insignia şi care va introduce şi în gama Astra tehnologia BiTurbo, bazată pe utilizarea a două intercoolere.

Noul propulsor Opel urmează a fi disponibil pe varianta hatchback cu cinci uşi, precum şi pe sportivele GTC Coupe şi Sports Tourer. Este vorba despre un motor 2.0 BiTurbo CDTI în 4 cilindri, echipat cu tehnologia Start/Stop de reducere a consumului de carburant.

Propulsorul ce va fi instalat pe noua gamă Opel Astra dezvoltă o putere de 195 CP şi un cuplu maxim de 400 Nm. Aceste cifre se reflectâ îndeosebi în viteza maximă atinsă de cele trei reprezentante ale gamei: 226 km/h pentru varianta în cinci uşi, 223 km/h pentru GTC şi 222 km/h pentru varianta Sports Tourer. La capitolul consum, cifrele se situează în drepul valorii de 4,9 l/100 km pentru versiunea Astra GTC respectiv 5,1 l/100 km pentru variantele hatchback în 5 uşi şi Sports Tourer.

Pe lângă aportul de putere, un alt element de noutate pentru gama Astra îl reprezintă cele două turbocompresoare de dimensiuni diferite, care pot funţiona individual sau în tandem. Astfel, turbocompresorul mai mic asigură o accelerare mai rapidă la turaţii joase ale motorului punându-i la dispoziţie şoferului uncuplu motor de 320 Nm începând cu pragul de 1.250 rpm. La turaţii medii, turbocompresoarele lucrează ca un ansamblu, pentru ca la turaţii mai mari de 3.000 rpm, turbocompresorul mare să preia toate gazele menţinând o distribuţie uniformă a puterii la viteze superioare.

Ţinuta de drum a fost îmbunătăţită prin modificarea bucşelor şi reducerea gărzii la sol cu arcuri mai rigide. Varianta Astra GTC BiTurbo benficiază suplimentar de suspensia HiPerStrut cu rol de îmbunătăţire a aderenţei în viraje şi care conferă o manevrabilitate mai sportivă.

Noilor variante Astra diesel le-a fost pregătit un look mai sportiv conferit de partea superioară a grilei radiatorului inspirată din modelul GTC precum şi de "înotătoarea de rechin" de la nivelul secţiunii inferioare de admisie a aerului, ce adaugă cu un plus de agresivitate. Postura atletică este completată de cele două evacuări finale, situate în partea din spate.

La interior, clienţii pot alege 2 variante de tapiţerie: fie din material textil, fie din piele în culorile roşu şi negru.Volanul cu secţiune inferioară plată este la rândul său îmbrăcat în piele. Noile variante Astra vor putea fi comandate începând din toamna acestui an, urmând să ajungă în showroom-uri la finele anului.

Recomandate:

Premierul, Alexandru Munteanu, le cere cetățenilor să renunțe la mașini în favoarea transportului public - Photo
Sociale
Premierul, Alexandru Munteanu, le cere cetățenilor să renunțe la mașini în favoarea transportului public

În contextul unor tensiuni energetice și economice tot mai mari, autoritățile de la Chișinău lansează un mesaj către populație: solidaritatea și schimbarea obiceiurilor de zi cu zi ar putea

Inna
Stradela Călărași, din sectorul Buiucani, este în proces de reabilitare. Se va interveni etapizat - Photo
Sociale
Stradela Călărași, din sectorul Buiucani, este în proces de reabilitare. Se va interveni etapizat

Una dintre arterele importante din sectorul Buiucani, este supusă renovării. Potrivit lui Ion Ceban, pe această stradă circulă zilnic mii de mașini și strada a ajuns într-o stare deplorabilă.&nb

Inna
Primul Maybach monovolum din istorie. Mercedes pregătește un VLS ultra-luxos - Photo
Noutăți
Primul Maybach monovolum din istorie. Mercedes pregătește un VLS ultra-luxos

Mercedes-Benz duce segmentul monovolumelor într-o zonă neașteptată: lux extrem. Viitorul VLS promite să redefinească complet ideea de „van”, mai ales printr-o versiune sub sigla Mayb

Inna
Permise anulate în masă. Sute de șoferi din nordul Moldovei, prinși trișând la examenul auto - Photo
Sociale
Permise anulate în masă. Sute de șoferi din nordul Moldovei, prinși trișând la examenul auto

Sute de permise au fost anulate după ce autoritățile au descoperit o rețea amplă de fraudare a probei teoretice, susținută cu tehnologie ascunsă și metode ingenioase.652 de permise de conducere au

Inna
Planuri grandioase! Municipalitatea va reabilita str. Calea Orheiului, unde va amenaja peste 130 de locuri de parcare - Photo
Noutăți
Planuri grandioase! Municipalitatea va reabilita str. Calea Orheiului, unde va amenaja peste 130 de locuri de parcare

Strada Calea Orheiului, din capitală, va fi reabilitată. Informația a fost comunicată de către Ion Ceban, primarul capitalei. Potrivit edilului, reabilitarea va avea loc în acest an. Ce

Inna
Codul Contravențional va fi modificat. Amenzile primite peste hotare, ar putea fi recunoscute și în Moldova - Photo
Sociale
Codul Contravențional va fi modificat. Amenzile primite peste hotare, ar putea fi recunoscute și în Moldova

Amenzile rutiere care vor fi aplicate în alte țări, ar putea fi recunoscute și executate pe teritoriul Republicii Moldova. Un proiect de lege în acest sens este examinat de Comisia ju

Inna