Primăria anunță că podul din strada Mihai Viteazul intră în reparație capitală!

De Pavel   |  4 Iulie, 2022

Distribuie :

Primăria municipiului Chișinău informează că podul din strada Mihai Viteazul intră în reparație capitală, iar lucrările vor începe într-o lună. Costul proiectului este de 108 milioane de lei. Un anunț în acest sens a fost făcut luni de șeful capitalei, Ion Ceban, în cadrul ședinței operative săptămânale.

Câștigătorul licitației este un consorțiu format din Compania „Gran But Service" Ucraina, sucursala Vulcănești, compania „Genesis International" SRL și o companie electrică.

Se planifică strămutarea rețelelor inginereşti şi cele de tracţiune, apoi vor începe lucrările la elementele de suprastructură.

În atenţia autorităților municipale este şi podul din str. Ismail, care necesită de asemenea reparaţie.

Direcția generală transport public și căi de comunicație  are semnat un contract de expertiză şi proiectare a podului dat, iar costul lucrărilor este evaluat la 2.9 milioane lei.  Lucrările de expertiză şi proiectare vor începe în săptămâna curentă.

Recomandate:

Accident nocturn la Chișinău. Un Samsung s-a tamponat cu un Maserati, unul dintre șoferi a ajuns la spital - Photo
Accidente
Accident nocturn la Chișinău. Un Samsung s-a tamponat cu un Maserati, unul dintre șoferi a ajuns la spital

Șoferul unui Samsung, de 21 de ani, a ajuns la spital după ce a suferit un impact cu un Maserati. Accidentul a avut loc pe strada Studenților, din capitală. Potrivit oamenilor legii, în

Inna
Problemă neașteptată pentru Rolls-Royce. SUV-ul Cullinan, rechemat din cauza unei piese slăbite - Photo
Noutăți
Problemă neașteptată pentru Rolls-Royce. SUV-ul Cullinan, rechemat din cauza unei piese slăbite

Un simplu zgomot suspect descoperit în timpul unui test drive, a dus la o situație rară pentru segmentul ultra-lux: peste 100 de SUV-uri Rolls-Royce Cullinan au fost chemate urgent în serv

Inna
Peste 400 de anvelope uzate, scoase din râul Bâc. Ce spun autoritățile - Photo
Sociale
Peste 400 de anvelope uzate, scoase din râul Bâc. Ce spun autoritățile

Peste 400 de anvelope uzate au fost scoase din râul Bâc. Asociația de gospodărire a spațiilor verzi menționează că aceste deșeuri aruncate ilegal reprezintă o formă gravă de poluare, trans

Inna