Și Bulgaria interzice intrarea în țară a mașinilor înmatriculate în Rusia!

De Inna   |  5 Octombrie, 2023

Distribuie :

Începând cu 2 octombrie curent, Bulgaria interzice intrarea în țară mașinilor cu numere de înmatriculare rusești. Interdicția a fost declarată de către șeful Poliției de Frontieră, Anton Zlatanov. 

"Interdicția de intrare a mașinilor rusești în țara noastră va începe să se aplice pe teritoriul Bulgariei și aș dori să adaug că pentru camioane este în vigoare de câteva luni", a spus Zlatanov.

Șeful Poliției de Frontieră susține că numărul de mașini înmatriculate în Rusia, pe teritoriul Bulgariei, este unul mare, însă nu a precizat o cifră anumită. 

De menționat că interdicția este deja valabilă în Lituania, Letonia, Estonia, Polonia, Finlanda. Interdicția fiind impusă în baza sancțiunilor impuse de UE împotriva Rusiei. Din această listă va face parte și Norvegia, care a impus aceeași restricție din 3 octombrie. Trebuie să remarcăm că restricțiile nu se aplică vehiculelor cu numere de înmatriculare diplomatice și vehiculelor care efectuează transport umanitar.

Între timp, vameșii lituanieni au cerut proprietarilor de mașini cu numere de înmatriculare rusești să le scoată de pe teritoriul țării și al Uniunii Europene în termen de șase luni. Cerința se aplică în raport cu mașinile importate în Lituania înainte de 11 septembrie a acestui an. În cazul încălcării legii, autoritățile pot impune o amendă și/sau confisca vehiculul.

Recomandate:

Mercedes-Benz Sprinter atinge 5 milioane de unități produse în 30 de ani de existență - Photo
Noutăți
Mercedes-Benz Sprinter atinge 5 milioane de unități produse în 30 de ani de existență

Mercedes-Benz marchează o realizare majoră în segmentul vehiculelor comerciale ușoare: producția a 5 milioane de exemplare Sprinter la nivel global. Acest prag simbolic vine într-un moment

Inna
(FOTO) Ford Kuga primește noul pachet de design Black pentru versiunea ST-Line X - Photo
Noutăți
(FOTO) Ford Kuga primește noul pachet de design Black pentru versiunea ST-Line X

Ford adaugă un plus de stil și sportivitate SUV-ului Kuga prin introducerea unui nou pachet de design exterior, denumit sugestiv “Black”, dedicat nivelului de echipare ST-Line X. Acest pac

Inna
Volvo XC70 revine ca SUV hibrid cu autonomie electrică extinsă - Photo
Noutăți
Volvo XC70 revine ca SUV hibrid cu autonomie electrică extinsă

Volvo a anunțat oficial revenirea modelului XC70, care se transformă dintr-un crossover clasic într-un SUV modern și performant. După aproape zece ani de absență, suedezii readuc în prim-p

Inna
În acest an, Transfăgărășanul ar putea fi redeschis cu o lună mai devreme - Photo
Sociale
În acest an, Transfăgărășanul ar putea fi redeschis cu o lună mai devreme

Transfăgărășan urmează să fie redeschis cu aproximativ o lună și jumătate mai devreme decât termenul obișnuit. Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Brașov a anunțat că lucrările de des

Inna