Tot mai mulți transnistreni obțin permisul de conducere al Republicii Moldova

De Inna   |  23 Februarie, 2024

Distribuie :

În perioada anilor 2017 -2023, peste 34.000 de locuitori din regiunea transnistreană au primit permise de conducere moldovenești. Acest fapt este posibil datorită mecanismului simplificat de preschimbare a actului.

Conform informațiilor din Registrul de stat al transporturilor, în perioada 1 septembrie 2018 - 31 decembrie 2023, la punctele de înmatriculare a mijloacelor de transport din orașele Tiraspol și Râbnița au fost documentate cu plăci de model neutru peste 10.000 de autovehicule necomerciale din regiunea transnistreană și au fost eliberate 17.500 de certificate de înmatriculare. Din cauza restricțiilor menținute, dar și din cauza politizării de către Tiraspol a serviciilor de înmatriculare primară, în anul 2023 au fost înregistrate doar 376 de autovehicule, ce înseamnă o scădere de 13 ori a dinamicii de înmatriculare în comparație cu anul 2021.

Trebuie să menționăm că obținerea plăcuțelor de model neutru NU substituie obținerea plăcuțelor de model național, iar accesul în traficul rutier internațional este acceptat doar în condițiile identificării clare a statului Republica Moldova, deținerii permiselor de conducere de tip național și a altor acte emise de instituțiile naționale competente. 

Drept consecință introducerii obligativității deținerii poliței de asigurare obligatorie de răspundere civilă auto pe suport de hârtie sau în format electronic, anul precedent au fost întocmite 4.725 de contracte. Acest număr este aproape de trei ori mai mic, dacă să comparăm cu anul 2018, când au fost deschise punctele de înmatriculare a mijloacelor de transport din orașele Tiraspol și Râbnița.

Recomandate:

Accident grav în Chișinău. Patru persoane, printre care doi copii, au ajuns la spital după ce o Dacia s-a inversat - Photo
Accidente
Accident grav în Chișinău. Patru persoane, printre care doi copii, au ajuns la spital după ce o Dacia s-a inversat

Un accident rutier soldat cu patru victime, dintre care doi minori, a avut loc duminică seara, 3 august, pe bulevardul Renașterii Naționale din capitală.Potrivit informațiilor preliminare furnizat

Inna
Tragedie în Ungheni. Un copil de șase ani a murit după ce a fost lovit de un microbuz de rută - Photo
Accidente
Tragedie în Ungheni. Un copil de șase ani a murit după ce a fost lovit de un microbuz de rută

Un grav accident rutier soldat cu decesul unui copil de șase ani a avut loc sâmbătă, 3 august, în municipiul Ungheni. Potrivit informațiilor confirmate pentru AGORA de reprezentanta Inspec

Inna
Obținerea permisului la Orhei și Căușeni: programările la examene pot fi efectuate și în regim online - Photo
Sociale
Obținerea permisului la Orhei și Căușeni: programările la examene pot fi efectuate și în regim online

Candidații din Orhei și Căușeni, care se pregătesc să susțină examenele auto, pot acum să evite cozile și drumurile inutile, grație noului sistem de programare online lansat de Agenția Servicii Public

Inna