Ford Explorer Sport Edition

De AutoExpert   |  4 Aprilie, 2012

Distribuie :

Ford Explorer Sport Edition

Americanii de la Ford vin la Salonul Auto New York 2012 cu o variantă de top a SUV-ului Ford Explorer, care intră în luptă cu SUV-urile sportive de pe piaţă.

Ford prezintă la Salonul Auto New York 2012 versiunea de top a SUV-ului Ford Explorer, ajuns deja la cea de-a cincea generaţie. Dar, din păcate pentru cei interesaţi, această versiune va fi disponibilă doar pentru piaţa americană.

De departe cea mai importantă şi, în acelaşi timp, cea mai interesantă modificare adusă lui Explorer Sport Edition este noul motor V6 twin-turbo EcoBoost de 3,5 litri, capabil să producă "cel puţin" 350 CP, după cum susţin oficialii Ford care nu au furnizat încă date exacte în acest sens.

Motorul SUV-ul american va fi cuplat la o transmisie automată cu 6 trepte, ce va putea fi comandată şi de la padelele situate în spatele volanului. Datorită tehnologiei EcoBoost şi cutiei automate, consumul de combustibil va fi de 14,7 l/100 km în oraş şi 10,7 l/100 km pe autostradă, unul redus în comparaţie cu concurenţii săi americani precum Jeep Grand Cherokee şi Dodge Durango.

De asemenea, faţă de modelul obişnuit, Ford Explorer Sport Edition va avea o manevrabilitate sporită, în special datorită faptului că dispune de un şasiu sport şi de o direcţie asistată electric. În plus, versiunea Sport Edition va putea fi deosebit de un Explorer normal prin grila frontală de culoare neagră, prin jantele de 20 de inci cu inscripţia Sport şi prin carcasele oglinzilor.

În ceea ce priveşte exteriorul, clienţii vor putea alege dintre 4 culori cu denumiri pompoase: Ruby Red Metallic Clearcoat, White Platinum Metallic Tric-coat, Tuxedo Black Metallic şi Ingot Silver Metallic. În interior, SUV-ul va avea piele neagră Charcoal, disponibilă cu inserţii Sienna şi covaraşe cu logo-ul Sport.

Comunicarea preţurilor pentru Ford Explorer Sport Edition va fi făcută după Salonul Auto de la New York, ce are loc luna aceasta între 6 şi 15 aprilie.

Recomandate:

Poliția Republicii Moldova digitalizează procesele-verbale. Amenzile electronice sunt eliberate direct pe teren - Photo
Noutăți
Poliția Republicii Moldova digitalizează procesele-verbale. Amenzile electronice sunt eliberate direct pe teren

Poliția Republicii Moldova a anunțat implementarea unui nou sistem digital care permite întocmirea proceselor-verbale în format electronic, direct la fața locului. Această modernizare are

Inna
Mașină furată, descoperită la vama Albița. Un bărbat cu dublă cetățenie este cercetat pentru tăinuire - Photo
Sociale
Mașină furată, descoperită la vama Albița. Un bărbat cu dublă cetățenie este cercetat pentru tăinuire

Polițiștii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere Albița au identificat și reținut un autoturism semnalat ca fiind furat, în timpul unui control de rutină efectuat pe 17 august curent, &ic

Inna
Lamborghini Fenomeno este noul hypercar V12 hibrid, limitat la doar 29 de unități - Photo
Noutăți
Lamborghini Fenomeno este noul hypercar V12 hibrid, limitat la doar 29 de unități

Lamborghini și-a extins colecția exclusivistă de modele de serie limitată prin lansarea Fenomeno, cel mai puternic automobil cu motor V12 din istoria mărcii din Sant'Agata Bolognese.De-a

Inna
(FOTO) Mahindra BE 6 Batman Edition, primul „Batmobil oficial” de serie, lansat în India - Photo
Noutăți
(FOTO) Mahindra BE 6 Batman Edition, primul „Batmobil oficial” de serie, lansat în India

Mahindra a prezentat în premieră mondială ceea ce numește primul Batmobil oficial disponibil pe piață. Este un model electric exclusivist, realizat în doar 300 de exemplare și comerci

Inna
Vânzările globale de mașini electrice cresc cu 27% în primele șapte luni din anul curent - Photo
Noutăți
Vânzările globale de mașini electrice cresc cu 27% în primele șapte luni din anul curent

Conform unui raport publicat de compania de analiză RHO Motion, piața auto electrică continuă să crească într-un ritm accelerat. În intervalul ianuarie - iulie curent, livrările de ma

Inna
(FOTO) Lexus Sport Concept, prezentat la Monterey. Este preludiul viitorului supercar LFR - Photo
Noutăți
(FOTO) Lexus Sport Concept, prezentat la Monterey. Este preludiul viitorului supercar LFR

Lexus a atras toate privirile la Monterey Car Week odată cu prezentarea noului Sport Concept, un prototip care oferă primele indicii clare despre designul și tehnologia viitorului supercar al măr

Inna