MAI vrea amenzi și mai mari, pentru nesupunere sau ”jignirea” unui polițist!

De Redactor AE   |  27 Noiembrie, 2019

Distribuie :

Potrivit presei locale MAI-ul a propus careva modificări la Codul Penal, care ar putea rezulta în amenzi mai mari pentru cetățenii ”buni de gură”. Detalii, în cele ce urmează.

Justice.md, informează despre faptul că Ministrul Afacerilor Interne (MAI) propune ca în Codul Penal (CP) al Republicii Moldova să fie incluse pedepse și pentru „ultragierea” persoanelor cu funcție de răspundere, prevedere care să fie exclusă din Codul contravențional.

Mai exact, art. 349 din CP ar putea fi modificat și completat în felul următor:

(1) Ultragierea, ameninţarea cu vătămarea integrităţii corporale sau a sănătăţii, cu moartea, fie cu nimicirea bunurilor persoanei cu funcţie de răspundere, persoanei publice, a persoanei cu funcţie de demnitate publică, rudelor ei apropiate, în scopul sistării activităţii ei de serviciu, ori schimbării caracterului acesteia în interesul făptuitorului sau al altei persoane, precum şi aceeaşi ultragiere, ameninţare împotriva persoanei care îşi îndeplineşte datoria obştească, rudelor ei apropiate în legătură cu participarea acestei persoane la prevenirea ori curmarea unei infracţiuni sau a unei fapte antisociale se pedepsește cu amendă în mărime de la 400 la 1000 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 ore, sau cu închisoare de la 1 la 3 ani;

(2) Opunerea de rezistenţă, aplicarea violenței faţă de persoana cu funcţie de răspundere, persoana publică, persoana cu funcţie de demnitate publică, rudelor ei apropiate, fie deteriorarea sau nimicirea bunurilor acestora, în scopul sistării activităţii ei de serviciu, ori schimbării caracterului acesteia în interesul făptuitorului sau al altei persoane, precum şi aceleaşi acţiuni împotriva persoanei care îşi îndeplineşte datoria obştească, rudelor ei apropiate în legătură cu participarea acestei persoane la prevenirea ori curmarea unei infracţiuni sau a unei fapte antisociale se pedepsește cu amendă în mărime de la 700 la 1000 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de la 2 la 5 ani.

(3) Acțiunile prevăzute la alin. (2) însoțite de: aplicarea violenței periculoase pentru viață sau sănătate; distrugerea bunurilor prin mijloace periculoase pentru viața sau sănătatea mai multor persoane; daune materiale în proporții mari; alte urmări grave se pedepsesc cu închisoare de la 5 la 8 ani.

Potrivit ZdG, MAI vrea amenzi mai mari pentru nesubordonare cu reavoinţă dispoziţiei sau cererii legitime a colaboratorului organelor de ocrotire a normelor de drept – de la 5000 până la 7500 de lei, față de 1200-1800 de lei, cât este în prezent.

De asemenea, art. 353 din Codul contravențional – „Ultragierea colaboratorului organelor de ocrotire a normelor de drept, opunerea de rezistenţă” – ar urma să fie exclus, dacă proiectul va fi adoptat.

Amenzi mai mari sunt propuse și pentru „huliganismul nu prea grav”. Dacă în prezent art. 354 prevede de la 6 la 30 de unități contravenționale, după intrarea în vigoare a modificărilor vor fi de la 50 la 100 de u.c, dar și mai multe ore de muncă în folosul comunității – de la 20 la 60, față de 40-60 de ore.

„Legislaţia contravenţională şi penală a Republicii Moldova conţine reglementări de sancţionare loială pentru acţiunile ilegale îndreptate împotriva poliţiştilor, ce nu descurajează persoanele să jignească sau să agreseze angajaţii organelor de drept, în consecinţă, să nu se subordoneze cerinţelor legale ale acestora. (…) Contravenientul atentează prin faptele sale, asupra valorilor sociale ocrotite într-un stat de drept, și anume orânduirea socială, iar sancțiunile stabilite în redacția actuală a acestor articole sunt blânde și disproporționale în raport cu fapta comisă”, motivează MAI.

Proiectul este supus spre consultări publice și urmează să fie expediat CNA pentru efectuarea expertizei în rezultatul coordonării cu instituţiile interesate.

Recomandate:

Cele mai fiabile mașini premium second-hand: Lexus și BMW domină topul - Photo
Noutăți
Cele mai fiabile mașini premium second-hand: Lexus și BMW domină topul

Luxul nu garantează mereu fiabilitate, însă unele modele premium reușesc să îmbine confortul cu o durabilitate impresionantă. Experții britanici au realizat un sondaj extins în r&aci

Inna
Aston Martin dezvăluie un hypercar de colecție, inspirat direct din mașina de Le Mans - Photo
Noutăți
Aston Martin dezvăluie un hypercar de colecție, inspirat direct din mașina de Le Mans

Aston Martin a prezentat oficial noul Valkyrie LM, o ediție ultra-limitată dedicată exclusiv pentru circuit, inspirată direct din prototipul de anduranță pregătit pentru cursa de 24 de ore de la Le Ma

Inna
Ram 1500 revine la motorul V8. Putere clasică, cerută de clienți, disponibilă și în Europa - Photo
Noutăți
Ram 1500 revine la motorul V8. Putere clasică, cerută de clienți, disponibilă și în Europa

După o pauză în ofertă, Ram readuce pe piață legendarul motor V8 pentru pick-up-ul său de top, modelul 1500. Decizia a fost luată ca răspuns la numeroasele solicitări din partea pasionaților car

Inna
Noua generație Audi Q3 se pregătește de lansare: primul teaser și data oficială confirmată - Photo
Noutăți
Noua generație Audi Q3 se pregătește de lansare: primul teaser și data oficială confirmată

Audi intră în linie dreaptă cu lansarea noii generații Q3, SUV-ul de clasă subcompactă care a contribuit semnificativ la succesul global al mărcii. Producătorul german a publicat recent o imagin

Inna
Un BMW din 1996 are aproape 1 milion de kilometri: aceeași mașină, același proprietar, timp de aproape 3 decenii - Photo
Retro
Un BMW din 1996 are aproape 1 milion de kilometri: aceeași mașină, același proprietar, timp de aproape 3 decenii

Deseori auzim că acum, mașinile „nu le mai fac ca pe vremuri”, iar exemplul perfect vine din Finlanda. Juha Bäckmand, un pasionat de BMW, conduce același BMW Seria 5 E39 de

Inna
Noul Mercedes GLC electric vine în septembrie. Are 700 km autonomie și până la 600 CP - Photo
Noutăți
Noul Mercedes GLC electric vine în septembrie. Are 700 km autonomie și până la 600 CP

Mercedes-Benz intră într-o nouă eră cu viitorul GLC electric, ale cărui imagini oficiale au fost dezvăluite recent. SUV-ul va fi prezentat public pentru prima dată în cadrul Salonului Auto

Inna