McLaren a dezvăluit noul supercar PHEV Artura: 680 CP, promite un consum mediu de 5.6 litri/100 km

De Sergiu   |  17 Februarie, 2021

Distribuie :

Noul supercar hybrid Artura iese în lumina reflectoarelor după o perioadă îndelungată de teste în care publicul a trebuit să se mulțumească cu informații strecurate în treacăt și câteva imagini camuflate. Acum însă Mclaren prezintă bestia plug-in hybrid gata să dea tonul în materie de performanțe, și nu numai!

Și pentru că vorbim de un model electrificat, vom începe natural cu unitatea de propulsie! Ei bine, modelul hybrid al britanicilor este echipat cu un motor V6 de 3.0 litri volum, care dezvoltă 586 CP și un cuplu de 584 Nm. Zona roșie a turometrului se oprește la 8.500 rpm! La această echipare potentă se mai adaugă și un agregat electric de 94 CP pentru ca în tandem, cele două agregate oferă un total de 680 CP și 804 Nm, o performanță deloc neglijabilă! Lucru interesant, transmisia automată în opt rapoarte nu are marșarier, de mersul cu spatele răspunde motorul electric.

Bateria litiu-ion ce alimentează propulsorul electric are 7.4 kWh, ce-i permite o autonomie electrică de aproximativ 100 km, iar încărcarea 0-80% necesită 2.5 ore de la o priză de 240 V, dar care poate fi încărcată și în timpul deplasării, de către motorul cu combustie. 

Conducătorului îi sunt puse pe tavă patru moduri de rulare: E-mode, Comfort, Sport și Track. Fiecare în parte oferă o configurație proprie amortizoarelor. Un feedback bun cu drumul este asigurat de sistemul de servodirecție electro-hidraulic.

Problema principală întâmpinată de orice constructor auto la proiectarea unui hybrid sau electrice este masa adițională destul de însemnată reprezentată de baterie. N-a fost însă cazul și aici! Motorul electric și bateria cântăresc împreună doar 130 kg!

Artura are la bază noua platformă MCLA, ce vine de la McLaren Carbon Lightweight Architecture, fiind dedicată din start modelelor electrificate. În construcția acesteia se folosește o cantitate însemnată de fibră de carbon și aluminiu, materiale vitale pentru reducerea masei totale a supercarului. Per total,  Artura cântărește doar 1.498 kg, masa ”uscată” e de 1395 kg. 

Substratul tehnic îi permite modelului un timp 0-100 km/h în doar 3 secunde, o repriză 0-200 km/h în 8.3 secunde, iar sprintul 0-300 km/h îl dă gata în 21.5 secunde. Viteza maximă este limitată electronic la 330 km/h, cu toate că McLaren-ul e cu siguranță capabil de mai mult!

Pentru a se și opri la fel de bine precum accelerează, supercarul dispune de frâne carbo-ceramice cu etriere din aluminiu - productive și ultra-ușoare!

Artura nu impresionează însă doar prin timpii oferiți, fiind și cel mai eficient model din istoria companiei! Consumul mediu, potrivit McLaren este de doar 5.6 litri/100 km.

Interiorul este realizat simplist, cu comenzi suplimentare poziționate pe partea laterală a grupului de instrumente digitale, un sistem de infotainment cu ecran tactil de 8.0 inci compatibil cu Apple CarPlay și Android Auto și scaune încălzite cu memorie și reglaje lombare. Actualizările over-the-air pot fi realizate prin conectarea la Wi-Fi, nefiind necesară vizitarea unui dealer pentru această procedură.

Sunt disponibile patru niveluri de echipare - Standard, Performance, TechLux și Vision, iar prețul de pornire este de 186.000 de lire sterline. 

x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

 

 

 

 

 

 

Recomandate:

Sfârșit de epocă la Volkswagen. Constructorul închide, în premieră, prima fabrică din Germania - Photo
Noutăți
Sfârșit de epocă la Volkswagen. Constructorul închide, în premieră, prima fabrică din Germania

Grupul Volkswagen se pregătește să închidă definitiv una dintre uzinele sale din Germania, o decizie fără precedent în cei 88 de ani de existență ai constructorului auto. Este vorba despre

Inna
Permise pe muchie de cuțit. Peste 700 de șoferi riscă să rămână fără acte după descoperirea unei fraude - Photo
Sociale
Permise pe muchie de cuțit. Peste 700 de șoferi riscă să rămână fără acte după descoperirea unei fraude

Agenția Servicii Publice anunță că, în zilele următoare, va anula peste 700 de permise de conducere, după ce au fost constatate abateri grave în modul de desfășurare a examenelor auto. Inf

Inna
Un alt învinuit în dosarul cu automobilele „importate” din UE, care nu au mai ajuns la clienți, a fost trimit în judecată - Photo
Sociale
Un alt învinuit în dosarul cu automobilele „importate” din UE, care nu au mai ajuns la clienți, a fost trimit în judecată

Al doilea învinuit în cauza penală privind escrocheria cu automobile de lux importate din UE, a fost trimis în judecată. Cazul este parte a dosarului anunțat anterior de Procura

Inna
PAS propune crearea unui sistem municipal cu taxe și registru electronic pentru parcările din Chișinău - Photo
Sociale
PAS propune crearea unui sistem municipal cu taxe și registru electronic pentru parcările din Chișinău

Fracțiunea Partidului Acțiune și Solidaritate din Consiliul municipal Chișinău a venit cu o inițiativă menită să combată deficitul cronic de locuri de parcare din capitală, propunând instituirea

Inna
Jaguar dezminte informația și neagă că ar fi concediat șeful de design - Photo
Noutăți
Jaguar dezminte informația și neagă că ar fi concediat șeful de design

Jaguar a reacționat oficial la informațiile apărute recent în spațiul public, infirmând zvonurile potrivit cărora Gerry McGovern, directorul de design al mărcii, ar fi fost concediat. Pozi

Inna
Volkswagen lansează primele teste cu mașinile autonome în Wolfsburg - Photo
Teste
Volkswagen lansează primele teste cu mașinile autonome în Wolfsburg

Volkswagen demarează teste cu vehicule autonome în condiții reale de trafic. În următoarea perioadă, un prototip experimental va circula pe străzile din Wolfsburg, orașul în car

Inna