Un nou logo, pentru o nouă eră la General Motors: se pregătește o ofensivă electrică

De Sergiu   |  9 Ianuarie, 2021

Distribuie :

Concernul american GM are un nou logo, actualizat, pentru a se armoniza cu strategia proaspăt adoptată. Noua identitate vizuală prezintă o plecare destul de radicală de la precedenta siglă, care a supraviețuit cu modificări neînsemnate și reîmprospătări ușoare încă din anii 60 ai secolului trecut. General Motors afirmă că a reproiectat logo-ul pentru a revitaliza marca și a o pregăti pentru transformările viitoare, în era digitală. 

Logo-ul a fost defintivat în trei stiluri diferite: cu elemente realizate cu gradient albastru, albastru solid și negru solid, toate trei pe fundal alb. După cum afirmă constructorul, albastrul din logo reprezintă cerul curat al unui viitor cu emisii zero, dar e și mesagerul platformei Ultium ce va sta la baza modelelor electrice. 

Lucru evident, la adoptarea noului logo, compania a renunțat la majuscule.Marginile rotunjite și fontul cu litere mici creează o senzație mai modernă, neordinară. Sublinierea literei „m” reprezintă o conexiune la logo-urile GM anterioare, iar elementul duce cu gândul la o priză electrică. 

GM (sau poate „gm”) a dezvăluit în cadrul noii strategii și o nouă campanie de marketing, pentru a spori interesul oamenilor pentru EV-urile viitoare, printre care se numără în primul rând Hummer EV și Cadillac Lyriq.

„Există momente în istorie când totul se schimbă. Puncte de inflexiune. Credem că a venit timpul pentru adoptarea în masă a vehiculelor electrice ”, spune Deborah Wahl, director global de marketing GM. „Acum avem soluțiile, capacitatea, tehnologia și scara pentru oferi fiecăruia un EV. Noua noastră identitate de marcă și campanie sunt concepute pentru a reflecta acest lucru. ”

Ca parte a noii strategii, concernul va lansa și un nou site pe 11 ianuarie.

 

 

Recomandate:

Vladimir Bolea confirmă că din 2028 vom achita taxe pentru utilizarea drumurilor naționale - Photo
Noutăți
Vladimir Bolea confirmă că din 2028 vom achita taxe pentru utilizarea drumurilor naționale

Șoferii moldoveni vor achita taxe pentru utilizarea drumurilor naționale, exact ca în România. Informația a fost confirmată de către vicepremierului Vladimir Bolea, ministru al Infras

Inna
Nissan pornește producția noii generații Leaf la Sunderland, Marea Britanie - Photo
Noutăți
Nissan pornește producția noii generații Leaf la Sunderland, Marea Britanie

Nissan anunță un nou pas important în strategia sa de electrificare, odată cu demararea producției noii generații Leaf la uzina din Sunderland, Marea Britanie. Lansarea pe linia de asamblare a f

Inna
Cariera lui F-150 Lightning se apropie de final. Cu această ocazie, Ford pregătește o versiune nouă cu motor pe benzină - Photo
Noutăți
Cariera lui F-150 Lightning se apropie de final. Cu această ocazie, Ford pregătește o versiune nouă cu motor pe benzină

Ford se pregătește să lanseze o nouă versiune pentru camioneta electrică F-150 Lightning. Aceasta va primi un motor pe benzină, care va fi utilizat drept range extender. Noua versiune o va înloc

Inna