Volkswagen a recunoscut că transmisiile maşinilor Audi pot păcăli testele de emisie!

De Redactor AE   |  15 Noiembrie, 2016

Distribuie :

Nu se lasă cu una cu două! Volkswagen a recunosct că unele modele produse de Audi, sunt echipate cu transmisii de viteză, al căror software este capabil să prezinte date distorsionate la testele de emisii.

Publicaţia germană Bild am Sonntag a făcut public cazul în care Californian Air Resources Board (CARB) a descoperit un dispozitiv inteligent, instalat pe un model mai vechi de Audi, capabil să prezinte într-o formă denaturată nivelul emisiilor de dioxid de carbon. Acest dispozitiv era pornit automat atunci când blocul electronic de control al maşinii detecta un unghi mai mic de 15 grade de virare a roţilor faţă, care semnala un posibil scenariu de test de emisii.

În continuare, acelaşi bloc "îi spunea" transmisiei să schimbe treptele mult mai rapid pentru a menţine un nivel de CO2 cât mai scăzut. Într-o situaţie normală, adică în afara testelor, acelaşi sistem avea rolul de a adapta transmisia şi comportamentul motorului conform cerinţelor şoferului. După cum vedeţi acelaşi sistem absolut inofensiv şi chiar am putea spune inovator, avea două roluri.

Acum însă rămâne ca Agenţia de Protecţie a Mediului împreună cu cei de la CARB să se pronunţe asupra faptului dacă poate fi acest sistem considerat unul prevăzut special pentru trişarea la testele de emisii, pentru motoarele pe benzină.

Recomandate:

Str. Maria Drăgan intră în reparație! Traficul rutier va fi sistat pentru câteva zile - Photo
Sociale
Str. Maria Drăgan intră în reparație! Traficul rutier va fi sistat pentru câteva zile

Traficul rutier pe strada Maria Drăgan va fi suspendat. Potrivit Primăriei municipiului Chișinău, măsura va fi valabilă în perioada 16 - 18 septembrie curent, între orele 09:00 - 20:00. Ma

Inna
Ford Focus va avea un succesor și va fi un SUV de dimensiuni compacte. Ce alte informații cunoaștem - Photo
Noutăți
Ford Focus va avea un succesor și va fi un SUV de dimensiuni compacte. Ce alte informații cunoaștem

Ford Focus, care va ieși din producție la finalul acestui an, va fi înlocuit cu un SUV de dimensiuni compacte. Conform primelor informații, viitorul model va fi amplasat în același segment

Inna
Frontiera Republicii Moldova NU poate fi traversată cu acte digitale! - Photo
Noutăți
Frontiera Republicii Moldova NU poate fi traversată cu acte digitale!

Documentele electronice nu pot înlocui cu actele originale. Prin urmare, călătorii nu pot traversa frontiera țării cu actele digitale. Poliția de Frontieră precizează că frontiera nu po

Inna
Audi va retrage, definitiv, celebrul motor cu 5 cilindri. Propulsorul a devenit victima noilor norme de poluare - Photo
Noutăți
Audi va retrage, definitiv, celebrul motor cu 5 cilindri. Propulsorul a devenit victima noilor norme de poluare

Audi își va lua rămas bun de la motorul său cu 5 cilindri. Ultimul motor va fi retras în anul 2027, devenind victima noilor norme de poluare Euro 7. Actualmente, motorul cu 5 cili

Inna