Noi tehnologii: Faruri marca Opel

De AutoExpert   |  27 Martie, 2012

Distribuie :

Noi tehnologii: Faruri marca Opel

Farurile cu matrice reprezintă o nouă abordare a tehnologiei de iluminare. În cadrul noului concept de iluminare pe bază de matrice faza lungă reprezintă întotdeauna modul standard, în locul utilizării fazei scurte ca setare implicită. Prin adoptarea acestei abordări noi, faza lungă este prevăzută în permanenţă cu o funcţie anti-orbire şi se adaptează automat la condiţiile de trafic.

Sistemul de iluminare se adaptează la condiţiile de trafic curente mai repede decât orice altă soluţie care implică manevre din partea şoferului sau care se bazează pe elemente acţionate mecanic.

"Siguranţa activă reprezintă un obiectiv principal al strategiei tehnologice a Opel", a declarat Rita Forst, Vice-Preşedinte Opel. "În anul 2002, am fost primul producător de autovehicule care a introdus pe piaţă sistemul de iluminare frontală adaptivă (AFL), o combinaţie între iluminarea dinamică în curbe cu faruri xenon şi iluminarea statică în viraje. În prezent, Opel a pornit să revoluţioneze din nou conducerea pe timp de noapte cu ajutorul sistemului inteligent de iluminare cu matrice, cel mai avansat sistem de iluminare din industria auto din lume."

Iluminarea cu matrice funcţionează în combinaţie cu camera video frontală Opel, care este amplasată între parbriz şi oglinda retrovizoare. De îndată ce senzorii camerei frontale detectează surse de lumină provenite de la autovehicule care se deplasează în faţa autovehiculului sau din sens opus, iluminarea în zona respectivă este redusă complet, în timp ce restul carosabilului rămâne puternic iluminat.

Acest sistem asigură vizibilitatea tuturor obstacolelor nesemnalizate, în timp ce participanţii la trafic nu vor fi niciodată orbiţi.

Utilizarea exclusivistă a LED-urilor în cadrul sistemului de iluminare cu matrice prezintă o serie de avantaje semnificative, întrucât noul sistem consumă mai puţină energie decât lămpile convenţionale cu halogen şi cele convenţionale. Acesta utilizează doar aproximativ jumătate din energia consumată de lămpile cu halogen. Cele două faruri cu matrice sunt alcătuite din patru segmente de iluminare. În spatele fiecărui segment există patru surse de lumină separate care pot fi aprinse sau stinse individual, fiind posibile şaisprezece combinaţii de iluminare frontală adaptivă per far. Trecerile între cele 256 de setări de iluminare diferite se efectuează lin şi imperceptibil, fără ca şoferul să observe acest lucru.

Recomandate:

(FOTO) Lexus Sport Concept, prezentat la Monterey. Este preludiul viitorului supercar LFR - Photo
Noutăți
(FOTO) Lexus Sport Concept, prezentat la Monterey. Este preludiul viitorului supercar LFR

Lexus a atras toate privirile la Monterey Car Week odată cu prezentarea noului Sport Concept, un prototip care oferă primele indicii clare despre designul și tehnologia viitorului supercar al măr

Inna
(FOTO) Mahindra BE 6 Batman Edition, primul „Batmobil oficial” de serie, lansat în India - Photo
Noutăți
(FOTO) Mahindra BE 6 Batman Edition, primul „Batmobil oficial” de serie, lansat în India

Mahindra a prezentat în premieră mondială ceea ce numește primul Batmobil oficial disponibil pe piață. Este un model electric exclusivist, realizat în doar 300 de exemplare și comerci

Inna
Vânzările globale de mașini electrice cresc cu 27% în primele șapte luni din anul curent - Photo
Noutăți
Vânzările globale de mașini electrice cresc cu 27% în primele șapte luni din anul curent

Conform unui raport publicat de compania de analiză RHO Motion, piața auto electrică continuă să crească într-un ritm accelerat. În intervalul ianuarie - iulie curent, livrările de ma

Inna
Lamborghini Fenomeno este noul hypercar V12 hibrid, limitat la doar 29 de unități - Photo
Noutăți
Lamborghini Fenomeno este noul hypercar V12 hibrid, limitat la doar 29 de unități

Lamborghini și-a extins colecția exclusivistă de modele de serie limitată prin lansarea Fenomeno, cel mai puternic automobil cu motor V12 din istoria mărcii din Sant'Agata Bolognese.De-a

Inna